Bezpieczne zakupy

Blog

Styl grunge: co to jest i jak się ubierać w stylu grunge?
2019-09-10

Styl grunge: co to jest i jak się ubierać w stylu grunge?

Styl grunge w modzie jest silnie powiązany ze stylem o tej samej nazwie, który występował w młodzieżowej muzyce alternatywnej. Grunge to rodzaj muzyki rockowej – mamy tam dużo głośnych gitar, agresywne rytmy i wykrzykujących ochryple swoje teksty wokalistów. Największa popularność tej muzyki przypadła na początek lat 90. XX wieku, choć początki nurtu to połowa lat 80. ubiegłego stulecia. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, czym była ta muzyka, najlepiej posłuchajmy wczesnych albumów takich grup jak Nirvana, Pearl Jam czy Soundgarden. Wszystkie te zespoły pochodzą ze Seattle w USA.

Ikona muzyki i stylu grunge – Kurt Cobain

Każdy rodzaj muzyki, w tym muzyki alternatywnej, przeznaczonej dla buntujących się nastolatków, wiąże się silnie z tym, jak fan takiego stylu powinien wyglądać. Słuchacze, identyfikujący się z przesłaniem tekstów swoich idoli, naśladują ich sposób ubierania się. Jeżeli chodzi o styl grunge, to największy wpływ na to, jak większość wyobraża sobie strój przedstawiciela tego nurtu miały stylizacje Kurta Cobaina – wokalisty oraz frontmana zespołu Nirvana.

Jak wygląda styl grunge?

Styl grunge (czyli grunge outfit) to przede wszystkim wystudiowana niedbałość, nonszalancja i pewna niechlujność, która miała podkreślać buntowniczość i nonkonformizm. Na typowy strój w stylu grunge składają się stare, wytarte trampki, najlepiej za kostkę. Do tego wyciągnięty do granic możliwości wełniany sweter. Plus dodatkowy, typowy element casualowy – czyli dżinsy, też nienowe i na pewno nie świeżo wyprasowane. Najlepiej z kilkoma widocznymi przetarciami i dziurami.

Fryzura w stylu grunge to zwykle kucyk, zbierający włosy, które rosną bez większego porządku i dawno nie widziały fryzjera, sięgające co najmniej do ramion. Biżuteria praktycznie nie występuje – są to najwyżej rzemyki na nadgarstek, lub płaskie, srebrne pierścionki. Nie wolno także zapomnieć o kilkudniowym zaroście w przypadku panów.

Nie każdy dzień jest jednak dobry na stary, spłowiały, sweter. W cieplejsze dni stylizacja grunge może być flanelowa koszula w kratę, czasem nałożona na luźny podkoszulek.

Generalnie grunge’owcy stawiają na odzież prostą, trwałą i wytrzymałą. Stroje spod znaku grunge będą więc wykonane przede wszystkim z naturalnych materiałów – bawełny (i dżinsu, który jest jej odmianą), flaneli, wełny, etc. Dominująca kolorystyka to przede wszystkim brak wyraźnych, jaskrawych i kontrastowych zestawień. Ubrania w stylu grunge to raczej zgaszone barwy, może też pojawiać się odzież khaki.

Źródła buntu grunge’owych muzyków

Nic nie dzieje się bez przyczyny – muzycy spod znaku grunge swoim stylem komunikowali swoją niezależność oraz bunt przeciw coraz większej komercjalizacji muzyki rockowej. Był to także sprzeciw estetyczny – zaprzeczenie tych zasad komponowania, grania i koncertowania, które dominowały w muzyce rockowej w latach 80. zeszłego stulecia. Przedstawiciele nurtu grunge stawiali na prostotę. siłą koncertu miała być energia, płynąca z agresywnych rytmów, a nie efekty pirotechniczne czy pokazy laserowe. Zespoły grające grunge nawiązywały częściowo do niektórych rozwiązań najważniejszych zespołów, grających rocka w latach 70, takich jak Black Sabbath czy Led Zeppelin.

W latach 80. okolice Seattle przeżywały silny zastój gospodarczy. Skutkowało to tym, że bezrobotni młodzi ludzie zwracali się ku garażowemu, niezależnemu graniu. To społeczne podłoże można porównać do sytuacji, w której narodził się punk rock w Wielkiej Brytanii w latach 70.

Grunge’owe stylizacje w XXI wieku

Stylizacja grunge nie należy do rzadkich widoków na ulicach naszych miast. Ostatnio daje się zauważyć wyraźny powrót do ubierania się w taki sposób. Młodzi ludzie, szukający dla siebie odzieży tego typu, nie są zdani wyłącznie na second handy – wiele sieciówek wprowadziło do swoich ostatnich kolekcji produkty, utrzymane w tym stylu.

Również w sklepie Dstreet znajdziecie produkty utrzymane w stylu grunge - m. in. męskie kurtki skórzane, damskie ramoneski, czy też mniej i bardziej buntownicze koszule damskie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel