Bezpieczne zakupy

Blog

Sposoby na elektryzujące się ubrania - jak pozbyć się elektryzowania?
2020-07-14

Sposoby na elektryzujące się ubrania - jak pozbyć się elektryzowania?

Strzelające iskry czy uczucie kopnięcia podczas przesuwania palcem po materiale - z pewnością większość z nas zna te odczucia z autopsji. Tego typu sytuacje są związane z wyładowaniami elektrostatycznymi. Okazuje się jednak, że istnieje kilka sposobów na to, aby elektryzujące się ubrania nie rządziły się swoim życiem. Z tym tekście przedstawiamy kilka domowych sposobów, które poradzą sobie z tym problemem w kilka minut.

Elektryzujące się ubrania - czym się to objawia?

Elektryzowanie się tkanin najczęściej kojarzy się nam ze “strzelaniem” iskierek i nieprzyjemnymi odczuciami z tym związanymi. Jest to jeden z objawów elektryzowania, który tak naprawdę wcale nie jest najbardziej przykry. O wiele trudniejsze do zniesienia jest przyklejanie się tkaniny do skóry. Warto dodać, że skutkiem elektryzowania jest także przyciąganie przez tkaninę m.in. kurzu czy sierści zwierząt, a co za tym idzie - jej szybsze brudzenie się. Nieco zabawnym, ale z drugiej strony dość uciążliwym skutkiem elektryzowania się tkanin jest elektryzowanie się włosów.

Domowe sposoby na elektryzujące się ubrania

Elektryzowanie ubrań, tkanin czy domowych tekstyliów może być problemem, z którym spotykamy się na co dzień. Aby sobie z nim poradzić, warto wypróbować sprawdzone domowe sposoby, dzięki którym nasze ubrania przestaną silnie reagować na kontakt z przeciwnie naładowanymi przedmiotami.

Spray antystatyczny do ubrań

Płyn na elektryzujące się ubrania to łatwo dostępny i niezwykle tani produkt. Jeśli nie masz go w swojej łazience, a zmagasz się z powyższym problemem, najwyższy czas w niego zainwestować. Z pomocą tego preparatu unikniesz nieprzyjemnego uczucia w trakcie noszenia niektórych tkanin, a z drugiej strony ułatwisz sobie prasowanie odzieży, jednocześnie ją odświeżając. Warto dodać, że zasady używania spray antystatycznego do ubrań są naprawdę banalnie proste - wystarczy spryskać nim prasowane elementy garderoby z odległości ok. 20 centymetrów i gotowe. Ten produkt możemy także stosować na akcesoriach takich jak rajstopy i czapki, ponieważ jest on całkowicie bezpieczny dla skóry.

Płyn przeciw elektryzowaniu się ubrań

Kolejny sposób na elektryzujące się ubrania to delikatne środki piorące oraz płyny do zmiękczania i płukania ubrań. Miękka i przyjemna w dotyku powierzchnia ubrań zminimalizuje możliwość elektryzowania się. Warto zauważyć, że głównie sztuczne materiały poddają się działaniom elektrostatycznym. Z uwagi na to, starajmy się wybierać odzież wykonaną z naturalnych włókien. Dzięki takiemu rozwiązaniu tego rodzaju problem nie będzie pojawiał się tak często.

Odpowiednie nawilżenie powietrza

Wiele osób zastanawia się jak się rozelektryzować, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że przesuszone powietrze, szczególnie w okresie grzewczym jest główną przyczyną tego zjawiska. Dlatego powinniśmy skupić się na tym, aby odpowiednio nawilżyć powietrze w naszym domu. Jak tego dokonać? Najłatwiejszym sposobem jest podwyższenie poziomu wilgotności poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza. Tego typu urządzenia mogą być elektryczne lub mieć formę pojemników do zawieszenia na kaloryferze. Innym sposobem jest powieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze, delikatnie skropionego naszym ulubionym olejkiem zapachowym.

Jak widać, sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest tak naprawdę sporo, a większość z nich nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Jeśli jednak chcemy pozbyć się tego kłopotu na stałe, powinniśmy wyrzucić ze swojej szafy syntetyczne materiały i zainwestować w naturalne tkaniny.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel