Bezpieczne zakupy

Blog

Softshell, outdoor, narciarska, trekkingowa – jaka kurtka na wyjazd w góry?
2020-10-13

Softshell, outdoor, narciarska, trekkingowa – jaka kurtka na wyjazd w góry?

To jeden z najważniejszych elementów ekwipunku każdego wielbiciela górskich wycieczek. Kurtka, bo o niej mowa, jest niezbędna nie tylko zimą, kiedy ujemne temperatury dają się mocno we znaki, ale o każdej porze roku. Górska aura lubi bowiem płatać figle. Warto się przed tym zabezpieczyć i wybrać odpowiednią odzież. Jaka kurtka w góry będzie więc dobrym wyborem?

Kurtka w góry – co wybrać? Softshell czy hardshell?

Kurtki outdoor to produkty charakteryzujące się sporym zróżnicowaniem. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od rodzaju aktywności uprawianej w górach oraz tego, przed jakimi warunkami atmosferycznymi chcesz się chronić. Jeśli szukasz odzieży, która zabezpieczy organizm nawet przed silnymi podmuchami wiatru, dobrym wyborem będą kurtki typu softshell.

Oprócz ochrony przed wiatrem kurtki softshell zapewniają także sprawną cyrkulację powietrza. A dzięki temu, że ich producenci dostosowują grubość wewnętrznej warstwy do wymogów konkretnej pory roku, z łatwością znajdziesz model przystosowany i do cieplejszych, i do zimniejszych dni.

Gdy priorytetem jest ochrona przed deszczem, wówczas powinieneś postawić na kurtkę hardshell. To model membranowy, który dobrze zabezpiecza organizm przed utratą ciepła, a także izoluje od wiatru. Sprawdza się więc doskonale w zimne, deszczowe i wietrzne dni.

Kurtki trekkingowe i narciarskie – modele do zadań specjalnych

Trudne warunki, jakie panują podczas wypadów trekkingowych i narciarskich, wymagają niestandardowych rozwiązań. Warto więc postawić na modele dedykowane tym aktywnościom, czyli kurtki trekkingowe i kurtki narciarskie. To wysokiej jakości produkty, które nie tylko pozwalają uniknąć wyziębienia organizmu, chronią przed wiatrem i mrozem, ale również zapewniają swobodę ruchu.

Jeżeli nie jesteś stałym bywalcem górskich szlaków, nie potrzebujesz specjalistycznych rozwiązań. Z powodzeniem możesz postawić na klasyczne klasyczne męskie kurtki zimowe. Sprawdzą się one nie tylko podczas krótkotrwałych i niewymagających wypadów w góry, ale również na co dzień. To modne, a zarazem komfortowe modele, często wypełnione puchem, a czasem ocieplane przyjaznym w dotyku futerkiem.

Wodoszczelność i oddychalność kurtek – parametry, o których warto pamiętać

Niezależnie od tego, czy bardziej do gustu przypadła Ci kurtka softshell czy też kurtka trekkingowa, powinieneś zwrócić uwagę na jej wodoszczelność. Pełna wodoszczelność rozpoczyna się od 10 000 mm H2O (milimetra słupa wody). Na rynku dostępne są jednak rozwiązania, które oscylują wokół 20 000 mm H2O. Najczęściej wyposażone są one w laminowane zamki, co zapewnia dodatkową ochronę przed deszczem.

Analizie należy poddać także oddychalność kurtki. Minimalna wartość dla tego parametru wynosi 10 000 g H2O/m2. Żeby utrzymać odpowiedni klimat wewnątrz odzieży, producenci stosują rozpinane wywietrzniki, które usprawniają cyrkulację powietrza i pozwalają skórze oddychać. Dzięki temu pozostaje ona świeża nawet mimo wzmożonego wysiłku.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel