Bezpieczne zakupy

Blog

Rodzaje jeansów męskich i damskich - typy, materiały, kroje
2020-03-03

Rodzaje jeansów męskich i damskich - typy, materiały, kroje

Nie da się ukryć, że jeans to materiał ponadczasowy, który znajdziemy zarówno w damskiej, jak i męskiej szafie. Spodnie jeansowe posiada aktualnie praktycznie każdy z nas. Z pewnością jest to zasługa ponadczasowego i ponadpokoleniowego kroju, który stał się także ikoną popkultury. Jednak na rynku mamy do czynienia z wieloma fasonami spodni z tego materiału i nie zawsze wiemy, czy wybrany przez nas model będzie dobrze dobrany. Dziś podpowiemy o tym, jak dobrać odpowiedni krój do sylwetki.

Co to jest denim?

Jeans, często określany również jako denim, to tkanina bawełniana. Denim jest najczęściej tkany w splocie skośnym. Najczęściej ten materiał jest zabarwiony na niebiesko za pomocą barwnika indygo, który wiele lat temu był pozyskiwany z liści indygowca barwierskiego. Współcześnie jest jednak tworzony syntetycznie.

Rodzaje jeansów

Dostępne na rynku damskie i męskie jeansy dzielimy z uwagi na trzy podstawowe kryteria, do których zaliczamy: szerokość nogawki, krój oraz stan. W każdym z tych podziałów możemy znaleźć kilka różnych opcji, dzięki czemu możemy zawęzić wybór tylko do interesujących nas produktów.

Podział jeansów ze względu na szerokość nogawki:

  • straight
  • narrow/tapered
  • bootcut
  • flare

Podział jeansów ze względu na krój:

  • regular fit
  • comfort fit/loose
  • slim fit/skinny

Podział jeansów ze względu na stan:

  • low waist
  • normal waist
  • high waist

Skinny fit co to znaczy?

Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli zaliczamy jeansy rurki, które charakteryzują się zwężanymi nogawkami. I choć na wieszaku zawsze prezentują się zjawiskowo, to w rzeczywistości nie jest już tak kolorowo. Ten krój pasuje wyłącznie dla osób z sylwetką typu jabłko lub klepsydra. Panie obdarzone szczupłymi nogami, zakładając rurki, wysmuklają swoją całą sylwetkę i optycznie wydłużają nogi. Spodnie damskie skinny fit niebieskie nie będą sprzyjać osobom o sylwetce gruszki, czyli osobom z obszerniejszymi udami i wydłużoną talią. Jeśli mamy krągły brzuszek, rurki warto zestawić z luźną tuniką. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaakcentujemy szczupłe nogi i odwrócimy wzrok od naszych słabszych stron.

Klasyczne i proste nogawki - straight leg jeans

Jeansy straight leg to najbardziej klasyczne jeansy z prostymi nogawkami, takie jak te męskie spodnie jeansowe w kolorze czarnym. Modele tego typu dają nam o wiele większe możliwości w tworzeniu stylizacji. W przeciwieństwie do rurek, jeżeli tylko dobierzemy odpowiedni model, będziemy w stanie zatuszować wszystkie mankamenty naszej figury, a jednocześnie podkreślić jej zalety. Dlatego śmiało można powiedzieć, że są to prawie idealne modele, które powinny znaleźć się zarówno w damskiej, jak i męskiej szafie.

Spodnie dzwony - hit lat 70-tych

Trzeci model najmodniejszych jeansów to znane wszystkim...dzwony, czyli szerokie nogawki i totalne przeciwieństwo rurek. Nosiliśmy je już dwie dekady temu, a nasi najbliżsi w latach 70. Ówczesna moda hippie dziś jest stylem boho, i to nie tylko jedna z cech, którą współczesny styl boho odziedziczył po luźnym stylu “dzieci kwiatów”. Jeansy damskie Wide High SELENA niebieskie warto mieć w swojej garderobie nie tylko z uwagi na obowiązujące trendy. Pamiętajmy, że ten krój wpływa pozytywnie także na wygląd naszej sylwetki. Jeśli w Twojej sylwetce dominuje duża pupa lub szerokie biodra, rozszerzane nogawki będą dla nich odpowiednią przeciwwagą. Aktualnie modne są subtelne modele, jaki i te z bardzo szerokimi nogawkami.

Ciężko sobie wyobrazić, że stworzone w drugiej połowie XIX wieku jeansy dla górników i farmerów zrobią tak ogromną furorę wśród ludzi na całym świecie. Aktualnie corocznie na świecie produkuje się miliard sztuk niebieskich jeansów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel