Bezpieczne zakupy

Blog

Organizacja ubrań w szafie – jak składać i przechowywać ubrania?
2020-12-29

Organizacja ubrań w szafie – jak składać i przechowywać ubrania?

Ty również „nie masz co na siebie włożyć”? Możliwe, że problem wcale nie tkwi w skromnej zawartości garderoby, a w organizacji ubrań (czy też raczej jej braku!). Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak układać ubrania w szafie – praktyczny poradnik dotyczący organizacji szafy.

Jak zorganizować szafę? Najpierw przygotowania

Przed przystąpieniem do organizacji szafy z ubraniami opróżnij ją, odkurz i dokładnie przetrzyj wszystkie półki, szuflady, drążki oraz zakamarki.

Sprzątanie szafy zacznij od przeglądu jej zawartości. Podziel ubrania na trzy kategorie:

 • ubrania, które nosisz najczęściej;
 • ubrania, które nosisz czasami, szczególnie na specjalne okazje;
 • ubrania, których nie nosisz wcale.

Najpierw zajmij się odzieżą, której z różnych przyczyn w ogóle nie używasz. Jeśli jest w dobrym stanie, oddaj je instytucji charytatywnej. Jeżeli w kiepskim – wyrzuć lub napraw i noś dalej. Ubrania, które zostawiasz, posegreguj według sezonów, innych, własnych kategorii (swetry, koszulki, spodnie itd.) oraz kolorów.

Organizacja w szafie – zaplanuj wnętrze garderoby

 • Podziel wnętrze szafy na strefę z wieszakami oraz półkami i szufladami. Następnie wyodrębnij te segmenty, z których najłatwiej Ci korzystać – drążek, który jest na wyciągnięcie ręki, półki na wysokości wzroku – oraz kolejne, do których zaglądasz rzadziej, np. niższe i najwyższe półki oraz wyższy drążek. Kierując się tym podziałem, posegreguj ubrania: na takie, których używasz najczęściej oraz te, które nakładasz okazjonalnie.
 • Ubrania sezonowe oraz okolicznościowe włóż do pokrowców i ułóż lub powieś w takim miejscu w szafie, do której masz trudniejszy dostęp – na wyższej półce lub wieszaku. Część odzieży sezonowej możesz zapakować do toreb próżniowych.
 • Jak najwięcej rzeczy powieś na wieszakach. Wyższy drążek to dobre miejsce na płaszcze, sukienki, spodnie, garnitury, z kolei niższy – na koszule, koszulki, spódnice. Jeśli nie masz w tej strefie wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, część ubrań poskładaj.
 • Pamiętaj, że na wieszakach nie należy przechowywać ubrań, które mogą się odkształcić lub rozciągnąć pod wpływem swojego ciężaru, jak np. ciężkie, dzianinowe swetry.
 • Jak układać ubrania na półkach? Potrzebny Ci system. Zastanów się, która półka będzie najlepsza na lżejsze elementy garderoby oraz gdzie najlepiej ulokować swetry. Możesz zamieniać ubrania miejscami w zależności od pory roku.
 • Następnie posegreguj ubrania według długości rękawa oraz nogawki.
 • Jeśli masz mało miejsca i musisz przechowywać kilka rodzajów odzieży razem, układaj lekkie ubrania na cięższych, np. koszulki na bluzach.
 • Szuflady w szafie wykorzystaj do przechowywania skarpetek, bielizny i innych drobnych elementów garderoby. Aby zachować porządek, użyj organizerów do szuflady. Na ubrania przydadzą Ci się również kosze i separatory.
 • Wymienione rozwiązania sprawdzą się także do przechowywania dodatków, jak apaszki, szale czy torebki.
 • Buty schowaj do pudeł. Pojemniki z obuwiem sezonowym możesz wsunąć na najwyższe półki, z kolei z tym, które nosisz częściej – nisko, na dno szafy pod wieszakami.

Jak składać ubrania? Instrukcja

Dobra organizacja szafy to jedno. Ważny jest również sposób, w jaki składasz ubrania w szafie albo w szufladzie komody. Dzięki odpowiedniej technice możesz zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko składać ubrania w szafie, zapoznaj się np. z metodą KonMarie. Polega ona na składaniu na trzy: w prostokąt, następnie na pół, a na koniec na trzy części. Po złożeniu rzeczy można ustawić w rzędzie, nie jedna na drugiej, a obok siebie. Dzięki temu będziesz mieć pełny wgląd w zawartość półki lub szuflady oraz ułatwisz sobie wyciąganie odzieży.

Ubrania w szafie bez chaosu na co dzień

Wiesz już, jak składać koszulki, gdzie przechowywać swetry, na którą z półek schować sezonowe ubrania. Systematycznie pracuj nad tym, aby zachować porządek. Oto parę tipów, które Ci w tym pomogą:

 • Odkładaj rzeczy na miejsce – nawet jeśli po długim dniu pracy kusi Cię, aby wepchnąć je do pierwszej szuflady z brzegu.
 • Zapinaj swetry, marynarki i koszule, kiedy wieszasz je na drążku. Dzięki temu się nie odkształcą.
 • Puste wieszaki odwracaj w drugą stronę lub przekładaj je w jedno konkretne miejsce na drążku.
 • Przeprowadzaj przegląd szafy raz w miesiącu.
 • Ogranicz liczbę posiadanych ubrań, rób przemyślane zakupy, wybieraj to, czego naprawdę potrzebujesz.

Kiedy już wypracujesz indywidualny plan działania i dostosujesz plan organizacji szafy do swoich potrzeb, utrzymanie porządku nie sprawi Ci żadnego kłopotu. Wybieranie outfitu na daną okazję czy szukanie czapki zimowej zajmie Ci wtedy zaledwie chwilę.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel