Bezpieczne zakupy

Blog

Lyocell – co to jest za materiał? Właściwości i zastosowanie lyocellu
2021-02-02

Lyocell – co to jest za materiał? Właściwości i zastosowanie lyocellu

Sukienka z lyocellu nie zagniecie się nawet noszona przez cały dzień! To tylko jeden z atutów tego materiału. Poznaj jego właściwości oraz dowiedz się, jak o niego dbać, aby ubrania służyły Ci jak najdłużej. Wszystko na temat lyocellu – od A do Z.

Lyocell – co to takiego?

Zastanawiasz się, co to za materiał? Lyocell (inaczej tencel) określany jest jako sztuczny jedwab. To tkanina wytwarzana z celulozy drzewnej. W procesie produkcji celuloza jest rozpuszczana, dodatkowo wykorzystuje się n-tlenek n-metylomorfoliny, czyli substancji znanej jako NMMO.

Zalety lyocellu:

  1. Proces wytwarzania materiału jest podobny jak w przypadku wiskozy, w której jednak wykorzystuje się substancje żrące. Produkcję lyocellu uznaje się za neutralną dla środowiska. Mniejsze jest zużycie wody, a sama odzież – biodegradowalna (ulega rozłożeniu w wyniku kompostowania już w ciągu 6 tygodni).
  2. Lyocell to materiał porównywany do bawełny i wiskozy, jeśli chodzi o cechy użytkowe. Jest przewiewny i oddychający. Ponadto wchłania wilgoć i charakteryzuje się zdolnością termoregulacji. Dzięki temu znakomicie nadaje się do noszenia przez cały rok, zarówno w upały, jak i mroźne zimy.
  3. Lyocell nie gniecie się i nie rozciąga. Trudno go zaplamić, jest łatwy w pielęgnacji.

Wady lyocellu:

  1. Tkanina lyocell raczej słabo przyjmuje barwniki naturalne, w związku z czym czasami stosuje tego barwniki chemiczne.
  2. Sukienki czy spodnie z lyocellu są stosunkowo drogie, jeśli porównać je do odzieży z materiałów o podobnych właściwościach, jak wiskoza czy bawełna. Do tego tkanina nadal nie jest tak szeroko dostępna.
  3. Coraz częściej do jego produkcji wykorzystuje się enzymy celulaz, które mają za zadanie wzmocnić tkaninę. To znacząco wpływa na ilość wytwarzanych odpadów.

Czy lyocell się gniecie?

Popularność lyocellu wynika ze wspomnianych cech użytkowych materiału. Jest przewiewny, daje ciepło, a do tego bardzo trudno się gniecie. Sukienka z lyocellu po całym dniu noszenia będzie wyglądała jak dopiero co wyjęta z szafy!

Czy lyocell się rozciąga?

W procesie produkcji materiał wzmacnia się naturalnymi enzymami. Dzięki temu tkanina jest elastyczna, giętka, a jednocześnie bardzo wytrzymała. Lyocell w zasadzie się nie rozciąga, dzięki czemu ubranie nawet po latach użytkowania jest jak nowe.

Czy lyocell się rozciąga?

Sukienki czy spódnice z lyocellu dość trudno zaplamić. Poza tym nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście w pierwszej kolejności zapoznaj się z informacjami na metce. Ubrania przeważnie zaleca się prać w temperaturze maksymalnie 60°C. Można je suszyć tradycyjnie lub w suszarce bębnowej.

Prasowanie również nie sprawia większego problemu. Aby ubranie wyglądało idealnie, możesz uprasować je żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę. To wystarczy. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do spalenia włókien celulozowych.

Co można uszyć?

Lyocell to wszechstronny materiał - można z niego produkować zarówno spódnice, sukienki, jak i spodnie czy bluzki. Oto parę przykładów. Sukienka FEMINE to znakomita propozycja na ciepłe dni, które spędzasz np. na plaży. Spodnie DAVIDS to z kolei bardzo dobry wybór dla wszystkich tych kobiet, które cenią sobie wygodę, zarówno w sportowym, jak i codziennym wydaniu. Jako stylizacja do pracy sprawdzi się zaś bluzka EVITA – zwiewna, lekka, z efektownym wiązanym dekoltem.

Ubrania z lyocellu ciężko zagnieść i zabrudzić. Nie rozciągają się ani nie kurczą. W związku z tym będą służyć Ci długo i to w niezmienionym stanie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel