Bezpieczne zakupy

Blog

Jaki strój do biegania warto wybrać na wiosnę?
2019-03-26

Jaki strój do biegania warto wybrać na wiosnę?

Wraz z nadejściem wiosny i ociepleniem temperatury, coraz więcej osób decyduje się na aktywność fizyczną na dworze. Jednym z najpopularniejszych sportów jest bieganie. Aby zacząć nie potrzebujemy specjalistycznego stroju. Przede wszystkim liczy się wygoda i dopasowanie ubioru do pogody panującej na zewnątrz. Ubrania sportowe do biegania powinny być przewiewne i lekkie, a dodatkowo zapewniać nam komfort, który ułatwi pokonywanie kolejnych kilometrów.

Jaki strój do biegania wiosną?

Kluczową kwestią jest wybieranie ubrań nie zawierających elementów ocieplających i podgrzewających. Te świetnie sprawdzają się zimą, jednak wiosną mogą doprowadzić do przegrzania organizmu. Pamiętajmy, że działa to w dwie strony. Pomimo tego, że słońce intensywnie świeci, a pogoda wydaje się zachęcać do aktywności fizycznej, spodenki do biegania nie będą najlepszym rozwiązaniem na wczesnym etapie wiosny. Zbyt cienki ubiór może skutkować dolegliwościami zdrowotnymi. Wiele zależy również od tego, czy na zewnątrz wieje wiatr. Jeśli tak, warto zabezpieczyć głowę oraz szyję.

Z jakich elementów powinien składać się strój do biegania?

Choć w tym wypadku wiele zależy od naszych preferencji, bardzo ważną kwestią jest wybieranie takich elementów garderoby, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz i najlepiej dodatkowo chronią przed wiatrem. Osoby początkujące najczęściej sięgają po bawełnę. O ile na początkowym etapie, gdy nasza aktywność ma bardziej postać marszobiegu, bawełniane dresy są jak najbardziej w porządku, o tyle przy dłuższych dystansach i intensywnym ruchu, lepiej sprawdzą się legginsy do biegania, wykonane z materiałów syntetycznych takich jak poliester. Ich zaletą jest lepsze odprowadzanie wilgoci, co ma znaczenie dla sportowców-amatorów na wyższym poziomie zaawansowania. Zarówno damskie, jak i męskie dresy do biegania powinny przylegać do ciała.

Jeśli zamierzamy biegać podczas wiosennej mżawki, warto zaopatrzyć się w lekką kurtkę przeciwdeszczową. Zakładamy ją jako ostatnią warstwę. Wybierajmy egzemplarze, które nie krępują ruchów i są lekkie, bez dodatkowych ociepleń. Pod kurtką powinien znaleźć się element, który zapewni nam ciepło. Bawełniane bluzy do biegania stanowią dobry wybór dla osób, które nie wykonują zbyt intensywnego wysiłku. W przypadku biegaczy długodystansowych, lepiej zdecydować się na softshell, który odprowadza wilgoć i jest oddychający. Ostatnią, a jednocześnie pierwszą warstwą powinna być koszulka zwana techniczną, wykonana z syntetycznego materiału.

Inne ubrania sportowe do biegania

Pogoda często bywa zmienna, dlatego nawet wiosną można spodziewać się temperatur w okolicach 20°C. W takiej sytuacji nie powinniśmy przegrzewać organizmu i wybierać krótsze elementy garderoby. Spodnie do biegania mogą mieć długość 3/4. Warto przetestować także spodenki, które zapewnią świetną wentylację. Całość uzupełni przewiewna koszulka z krótkim rękawem. Biegając krótkie dystanse lub uprawiając marszobieg nic nie stoi na przeszkodzie aby zdecydować się na zwykły bawełniany T-shirt. Oczywiście nie sprawdzi się on przy dłuższym wybieganiu, bowiem nie będzie odprowadzać wilgoci na zewnątrz.

Dodatkowe akcesoria, w które warto się zaopatrzyć to m.in. czapka z daszkiem oraz, w przypadku silnego wiatru, cienki komin, który ochroni szyję. Zamiast czapki można wykorzystać także opaskę na uszy, która przyda się zwłaszcza, gdy temperatura nie będzie jeszcze zbyt wysoka. Osoby, które szczególnie odczuwają zimno, mogą również zainwestować w cienkie sportowe rękawiczki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel