Bezpieczne zakupy

Blog

Jak wyprać i wybielić pożółkłą białą koszulę aby odzyskała biel?
2021-12-31

Jak wyprać i wybielić pożółkłą białą koszulę aby odzyskała biel?

Biała koszula to podstawowy element zarówno damskiej, jak i męskiej garderoby. Niestety bardzo łatwo ją uszkodzić i utracić śnieżnobiały odcień (wpłynąć na to może stosowanie antyperspirantów i nieodpowiednie pranie). Nic więc dziwnego, że kilka razy dziennie słyszymy popularny slogan z reklamy proszku do prania - “Zastanawiasz się jak zachować biel ubrań na dłużej?”. Zadanie to nie jest aż tak trudne jak mogłoby się wydawać, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji białych ubrań. Jak zatem dbać o białą koszulę aby nie utraciła swojego naturalnego koloru?

Dlaczego białe ubrania żółkną?

elegancka biała koszula DStreet DX1585

Okazuje się, że istnieje kilka powodów, które sprawiają, że białe elementy garderoby po pewnym czasie żółkną lub szarzeją. W tej sytuacji wiele także zależy od gatunku tkaniny, ale nie jest to jedyna kwestia, która wpływa na kolor bieli. Na żółknięcie białej odzieży składa się kilka czynników. Przede wszystkim panująca w powietrzu wilgoć, styczność materiału z ciałem oraz kontakt z potem. Niestety cząsteczki potu wsiąkają w materiał i po pewnym czasie sprawiają, że odzież zmienia kolor. Najczęściej można zauważyć to pod pachami czy w okolicach kołnierzyka.

Pielęgnacja i przechowywanie - jak prać białą koszulę?

Kolejnym aspektem jest nieodpowiedni sposób przechowywania oraz niedokładna pielęgnacja. Należy pamiętać o tym, aby białe koszule były prane najlepiej tego samego dnia, w którym mieliśmy je na sobie. Nie warto przechowywać noszonych koszul zbyt długo bez wyprania, ponieważ w takiej sytuacji będą szybciej żółknąć. Jeśli chodzi o pranie, to najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w specjalne detergenty do białej odzieży. Mamy wtedy pewność, że żaden barwnik nie wpłynie negatywnie na kolor koszuli; Istotna jest także temperatura, tutaj warto szukać konkretnych informacji na metce.

biała koszula TIERRA damska Dstreet

Nie można zapomnieć o odpowiednim przechowywaniu odzieży. Nie da się ukryć, że najlepszym wyjściem jest powieszenie tych elementów garderoby w szafie, w dodatkowej folii ochronnej. Oczywiście można także zainwestować w specjalne pokrowce do przechowywania odzieży. Taki zakup z pewnością wpłynie także na porządek w szafie.  

Jak wybielić zżółknięte ubrania?

Na samym początku warto przybliżyć kilka domowych sposobów, które sprawią, że pożółkła koszula z powrotem nabierze odpowiedniego blasku. 

Jak doprać białą koszulę? Sodą oczyszczoną! 

Naturalnym wybielaczem, który znajduje się w każdej kuchni, jest soda oczyszczona. Jednak nie należy wysypywać jej bezpośrednio na ubranie, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić włókna. Jak wybielić koszulę za pomocą sody? Pierwszą propozycją jest połączenie proszku do prania z sodą. Drugim sposobem jest stworzenie roztworu z jednej szklanki wody i płaskiej łyżki sody oczyszczonej. Ubrania, które znajdują się w pralce, należy polać powstałą mieszanką. 

Wybielanie koszul za pomocą wrzątku i plasterków cytryny 

Kolejnym domowym sposobem na przywrócenie bieli ulubionym ubraniom jest skorzystanie z wrzątku i cytryny. Wystarczy zagotować w garnku sporą ilość wody, a gdy dojdzie do wrzenia, należy wrzucić kilka plasterków cytryny. Całość trzeba gotować przez kilka minut. W tym czasie warto przygotować miskę i włożyć do niej białe ubrania w taki sposób, aby wylany na nie roztwór pokrył odzież w całości. Koszule powinny znajdować się pod wodą tak długo, aż mikstura wystygnie. Następnie czas na standardowe pranie w pralce. 

Jak wybielić białe koszule wodą utlenioną? 

Woda utleniona to kolejny trik, który może okazać się pomocny przy wybielaniu odzieży. Jak ten produkt może pomóc? Wystarczy wlać pół szklanki wody utlenionej 3% do bębna pralki. Można do tego wykorzystać także plastikowy pojemnik z otworem. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie. Kolejnym trikiem jest zastosowanie wody utlenionej bezpośrednio na plamę. W obu przypadkach uzyskamy taki sam efekt. 

biała koszula damska KOMA Dstreet

I choć świat nieustannie pędzi do przodu, pewne dylematy pozostają niezmienne. Śnieżnobiałe ubrania to marzenie każdego z nas. Kiedy już kupimy koszule męskie lub damskie w białym kolorze chcielibyśmy aby jak najdłużej zachowywały swoją naturalną barwę. I jak widać na powyższych przykładach, wystarczy trzymać się kilku zasad, aby zawsze cieszyć się czystością, świeżością i bielą ubrań.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel