Bezpieczne zakupy

Blog

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Porady dla kobiet i mężczyzn
2019-08-27

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Porady dla kobiet i mężczyzn

Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej ostatni etap rekrutacji, decydujący o tym, czy otrzymamy pożądaną pracę. Sposób naszej prezentacji w dużej mierze wpływa na pozytywną decyzję rekrutera. Oprócz przygotowania merytorycznego, należy zadbać również o swój wizerunek, w myśl zasady “jak nas widzą, tak nas piszą”. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien być przede wszystkim schludny, wyprasowany i niewyzywający. Duże znaczenie ma także to, czy jest wygodny. Zbyt wysokie szpilki czy za ciasne spodnie jedynie potęgują stres. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zapewnić sobie nie tylko świetny wygląd, ale również komfort?

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Porady dla kobiet

Kompletny strój powinien zostać przygotowany dzień wcześniej. Należy dokładnie wyprasować poszczególne elementy garderoby oraz wyczyścić buty. Warto dokładnie przyjrzeć się ubraniom, czy aby na pewno nie widać na nich jakichkolwiek plam. Strój na rozmowę kwalifikacyjną należy dopasować do pory roku oraz charakteru firmy. Jeśli szukamy pracy w miejscu gdzie obowiązuje ustalony dress code, musimy obowiązkowo się do niego zastosować, wybierając strój biznesowy. Jeśli jednak chcemy zatrudnić się w firmie z luźnym podejściem do tego typu kwestii (np. agencja kreatywna, startup), możemy zdecydować się na mniej formalny ubiór.

  • W okresie jesiennym i wiosennym dobrze postawić na czarną spódnicę, białą koszulę bez wzorów i czarny żakiet. Taki strój podkreśli nasz profesjonalizm, a jednocześnie będzie bardzo kobiecy. Plisowana spódnica sprawdzi się w sytuacji, gdy aplikujemy na średniej wysokości stanowisko. Starając się o wyższą posadę, lepszym rozwiązaniem będzie model ołówkowy.
  • Sukienka na rozmowę kwalifikacyjną sprawdzi się zwłaszcza w okresie letnim. Mimo wszystko nie powinna odkrywać zbyt wiele, a jej długość może sięgać lekko przed kolana. Najlepszym wyborem będzie czerń lub granat. Prosta plisowana sukienka będzie prezentować się bardzo stylowo.
  • Strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą również może być elegancki. W tym przypadku, jeśli rekrutacja dotyczy niższego stanowiska lub chcemy zatrudnić się w miejscu gdzie nie obowiązuje określony dress code, możemy postawić na komplet w kratkę składający się ze spodni oraz marynarki. Całość uzupełni gładka koszula i botki na obcasie.
  • Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną jeśli staramy się o wysokie stanowisko w firmie? W tym przypadku warto postawić na czarny lub granatowy kostium o klasycznym kroju lub garsonkę. Należy pamiętać również o odpowiednim obuwiu. Szpilki powinny zakrywać palce i być średniej wysokości. Obowiązkowy elementem są także rajstopy.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną - mężczyzna

W przypadku panów, ubranie na rozmowę kwalifikacyjną nie powinno przysparzać większych kłopotów. Strój biznesowy to oczywiście garnitur. Dobrze skrojona marynarka i spodnie sprawią, że będziemy prezentować się naprawdę profesjonalnie. Ważne, aby całość była bez zagnieceń i zmechaceń. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura? Najlepszym wyborem będą stonowane, ciemne kolory. Granatowe spodnie i granatowa marynarka w towarzystwie białej gładkiej koszuli to najbezpieczniejszy wariant. Panowie powinni pamiętać o tym, że stojąc, marynarka powinna być zapięta na jeden guzik.
  • Co wziąć na rozmowę kwalifikacyjną gdy staramy się o wysokie stanowisko? Oprócz eleganckiego garnituru i dobrze skrojonej koszuli, panowie nie powinni zapominać o krawacie. Najlepiej aby był on ciemniejszy niż koszula, bez dużych wzorów.
  • Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną to oprócz wymiętego garnituru, niedopasowane skarpetki. Ich kolor musi współgrać z odcieniem spodni i marynarki.
  • Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem? O ile w przypadku wysokich stanowisk i rozmów o pracę w korporacji nie możemy zrezygnować z garnituru, o tyle gdy staramy się o zatrudnienie w startupie czy agencji marketingowej możemy pozwolić sobie na marynarkę w stylu casual. Panowie nie powinni rezygnować z białej koszuli, jednak latem należy zwrócić uwagę, czy jest ona wykonana z naturalnych materiałów. Całość uzupełnią ciemne spodnie.
  • Niezależnie od pory roku, obuwiem obowiązującym na rozmowie są półbuty. Warto założyć również elegancki zegarek.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixel