Bezpieczne zakupy

Blog

Jak dbać o skórzaną kurtkę?
2022-09-07

Jak dbać o skórzaną kurtkę?

Kurtka skórzana to obowiązkowy element każdej damskiej garderoby. Pasuje do każdej stylizacji i na wiele okazji. Możemy ją nosić zarówno na elegancko, jak i na sportowo. Jest to zakup na długie lata. Kurtka skórzana to bardzo uniwersalna rzecz, ponieważ nigdy nie wychodzi z mody. Aby służyła nam przez długie lata, trzeba jednak o nią odpowiednio dbać. Nawet najwyższej jakości materiał wymaga konserwacji i odpowiedniego czyszczenia. Warto sprawdzić informacje zamieszczone na metce i stosować się do zaleceń producenta. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie popełnimy żadnego błędu i nie zaszkodzimy swojej kurtce.

Na co należy uważać nosząc kurtkę skórzaną?

Warto uważać, aby nie zabrudzić kurtki skórzanej kremem, perfumami albo pudrem. Wszelkiego rodzaju kosmetyki mogą zostawiać tłuste i trudne do usunięcia plamy. Przykładowo, drobinki pudru mogą wbić się w nieregularną strukturę materiału i ciężko będzie je stamtąd usunąć. Nie należy też narażać swojej kurtki na niekorzystne warunki pogodowe. Deszcz i słońce w zbyt dużych ilościach mogą narazić naszą kurtkę na przebarwienia i uszkodzenia. Oczywiście kurtka jest od tego aby nas chronić przed zimnem, więc nie należy przesadzać z chronieniem jej przed warunkami atmosferycznymi, ale można ją po prostu wyczyścić po narażeniu na takie warunki.

Czyszczenie kurtki skórzanej

W pierwszej kolejności warto sprawdzić jakie zalecenia zamieścił na metce producent. Tam uzyskamy najbardziej wiarygodne informacje na temat tego, jak należy dbać o daną odzież. Będziemy mieć wtedy pewność, że nasza kurtka zostanie wyczyszczona i odświeżona, a jednocześnie nie ulegnie zniszczeniu. Odpowiednia pielęgnacja pomoże wydobyć z kurtki jej piękno i blask. Z czasem bowiem może ona matowieć i nie będzie już wyglądać tak atrakcyjnie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Odzież wykonana zarówno ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej nie może być prana w pralce. Taki sposób konserwacji kurtki bardzo łatwo mógłby doprowadzić do jej zniszczenia. Nie warto zatem oszczędzać na czasie. Lepiej poświęcić go na staranne, ręczne wyczyszczenie kurtki.

Jeśli doszło do niefortunnego zabrudzenia naszej kurtki, czyszczenie plam powinno być wykonane wilgotną, miękką ścierką. Nie może być jednak zupełnie mokra. Nadmierne zamoczenie skóry może prowadzić do jej zniszczenia. Ponadto, należy unikać wszelkiego rodzaju detergentów, proszków, środków chemicznych, wybielaczy i rozpuszczalników. Stosowanie takich środków może spowodować nieodwracalne zniszczenie skóry. Jeżeli pojawiła się plama, która nie chce zejść, musimy ją bardzo cierpliwie i delikatnie czyścić mokrą ściereczką, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Po zakończeniu czyszczenia skórzanej kurtki, możemy użyć specjalnego balsamu, który jest dedykowany tego rodzaju odzieży. Nada on kurtce odpowiedniego blasku i podkreśli jej materiał. Ponadto, nałożenie balsamu na poplamione wcześniej miejsce natłuści i odświeży skórę w odpowiedni sposób. Jeśli po wysuszeniu odbarwienie nadal nie zniknie, można położyć w tym miejscu specjalny krem koloryzujący. Musi być oczywiście dopasowany do koloru naszej kurtki. Po nałożeniu kremu koloryzującego należy odczekać co najmniej dwa dni, a następnie ponownie użyć balsamu do skóry.

Konserwacja kurtki skórzanej

Kurtki skórzane są ponadczasowe, ale aby służyły nam odpowiednio długo, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Z reguły co najmniej raz w roku powinniśmy użyć odpowiedniego preparatu, najlepiej balsamu. Musi to być środek dedykowany właśnie takim ubraniom. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasza kurtka zachowa miękkość i atrakcyjny wygląd. Profesjonalny, odpowiednio dostosowany środek pielęgnacyjny jest w stanie zabezpieczyć skórę naturalną i ekologiczną. Ochroni ją przez działaniem wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Najważniejsze, aby podczas dbania o naszą kurtkę trzymać się zaleceń producenta. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się ulubionym elementem garderoby przez długie lata.

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel