Bezpieczne zakupy

Blog

Guma na spodniach - jak usunąć gumę do żucia z ubrania?
2020-06-09

Guma na spodniach - jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Zapewne każdy z nas chociaż raz znalazł na ubraniu przyklejoną gumę do żucia. Niestety wystarczy małe niedopatrzenie aby na niej usiąść, oprzeć się lub całkiem przypadkiem upuścić. Jeśli już coś takiego się wydarzy nie powinniśmy panikować. Dlaczego? Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się usunąć gumę w taki sposób, aby nie zostały po niej żadne ślady. Co więcej, nie zniszczymy także materiału. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić oraz jakich środków użyć - koniecznie przeczytaj ten tekst.

Jak usunąć gumę do żucia ze spodni?

Spodnie, a szczególnie modele z jeansu lub innych tego typu materiałów są dość oporne na wodę i zimno. W takim przypadku można spokojnie skorzystać z metody wymrażania. Okazuje się, że na delikatniejszych bluzkach jest to nieco trudniejsze, jednak w tej sytuacji świetnie się to sprawdza.

Warto zauważyć, że guma do żucia najczęściej przykleja się do powierzchni konkretnego materiału i nie wnika w jego strukturę, nie rozszerzając nici splotu. Dlatego korzystając z popularnej metody polegającej na zamrożeniu ubrania, będziemy mogli po prostu pokruszyć i usunąć gumę.

Pamiętajmy o tym, że usuwanie gumy do żucia ze spodni można przeprowadzić na co najmniej kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu włożenie spodni do zamrażalnika. Po godzinie można je wyciągnąć i spróbować usunąć plamę. Kolejnym pomysłem jest także obłożenie jej kostkami lodu, aby chłód utwardzić gumę. W tym przypadku wystarczy 10-15 minut, po takim czasie możemy spróbować delikatnie ją oderwać. Jeśli pod ręką mamy tępy nożyk, warto go wykorzystać, dzięki temu ryzyko uszkodzenia materiału będzie z pewnością mniejsze.

Usuwanie gumy do żucia - prasowanie gumy

Jeśli chcemy skorzystać z tej metody, po pierwsze powinniśmy przygotować kawałek kartonu, który posłuży nam jako podkładka pod ubranie. Jeśli nie skorzystamy z kawałka tektury, guma z pewnością przyklei się do deski. Pamiętajmy o tym, aby położyć ubranie gumą do dołu, tak żeby dotykała ona kartonu.

W kolejnym kroku ustawiamy żelazko na średnią moc, a następnie zaprasowujemy kawałek ubrania, do którego została przyklejona guma. Czynność powinniśmy powtarzać do momentu, aż guma nie zejdzie z ubrania. Pamiętajmy o tym, że powinna ona przykleić się do kartonu, inaczej nie uda nam się jej usunąć.

Para woda a guma do żucia na ubraniu

Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z wysokiej temperatury. Jak usunąć gumę do żucia z ubrań? Okazuje się, że wystarczy potraktować konkretną część garderoby parą wodną. W takiej sytuacji potrzebujemy garnka z wodą. Gdy woda się zagotuje, umieśćmy ubranie nad kłębami pary. W takiej sytuacji guma będzie powoli wchłaniać wilgoć i zacznie się delikatnie odklejać od materiału. Po kilkunastu minutach warto spróbować usunąć ją np. tępą stroną noża lub małą szczoteczką. Guma powinna być już lekko rozpuszczona, dlatego bez większych problemów powinno udać nam się usunąć ją z materiału.

Skorzystaj z tłuszczu

Do odklejenia gumy możemy także użyć jakiegoś tłuszczu. Z pewnością nie każdy z nas wie, że tłuszcz zmniejsza przyczepność. Jeśli chcemy skorzystać z tej metody możemy spróbować odkleić gumę przy pomocy zwykłego oleju, oleju kokosowego czy masła. Jak tego dokonać? Zabrudzone miejsce należy posmarować wybranym przez nas tłuszczem i odczekać około minuty - nie więcej. Po takim czasie guma powinna zacząć się odklejać. Należy jednak pamiętać o tym, aby lekko zabrudzone ubranie wrzucić do pralki. Pamiętajmy o tym, aby tę metodę stosować wyłącznie na tkaninach, co do których mamy pewność, że da się z nich usunąć ewentualne plamy z tłuszczu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel