Bezpieczne zakupy

Blog

Glam rock - rockowy styl ubierania - ubrania i stylizacje
2019-11-12

Glam rock - rockowy styl ubierania - ubrania i stylizacje

Glam rock to popularny termin pojawiający się w kontekście mody i pewnych trendów z nią związanych już od lat 70-tych XX wieku. Styl ten popularny jest zwłaszcza wśród fanów muzyki rockowej, ale nie tylko! Czym jest charakterystyczny styl glam rockowy i jakie rodzaje ubrań najczęściej wchodzą w skład glam rockowych stylizacji?

Glam to skrót od „glamour” czyli „urok, wdzięk”. Pierwotnie ta nazwa odnosiła się do stylu w muzyce rockowej, który zapoczątkowali tacy wykonawcy, jak Dawid Bowie, zespoły Queen czy też Kiss. Na scenie muzycy tego nurtu zawsze prezentowali się ekstrawagancko – obcisłe, jaskrawe stroje często łączone były z masywnym obuwiem, na bardzo wysokich podeszwach. Oprócz tego obowiązkowym elementem stylizacji muzyków glam rockowych były nietypowe makijaże i szokujące fryzury. Największą popularność tego typu muzyka zyskała w latach 70. XX wieku. Nie była tak ostra, jak typowe aranżacje rockowe, cechowała ją znaczna melodyjność i nastawienie na szersze grono odbiorców.

Glam rock w XXI wieku – czyli rola Kate Moss

Mówiąc o stylu glam rockowym nie można pominąć brytyjskiej modelki, przez wielu uważanej za prawdziwą ikonę mody – Kate Moss. To ona, jako jedna z pierwszych, wprowadziła ten styl w XXI wiek. Jej stylizacje były już jednak nieco inne niż ekstrawagancja koncertowych kreacji muzyków sprzed czterech dekad.

Podstawową zasadą Kate Moss było przede wszystkim to, by outfit był wygodny. Jej stylizacje charakteryzowały się zestawieniem sprzecznych elementów: ciężkie buty na imponującym słupku, wysadzane ćwiekami, skóra, a do tego zwiewna, delikatna sukienka. Intensywny makijaż wciąż utrzymywał ważną rolę – jednak bez takich szaleństw, jak w przypadku stylizacji muzyków z lat 70-tych.

Jak zdefiniować styl glam rockowy?

Stopniowo, styl glam rockowy zaczął przenikać również do mody, przeznaczonej dla dorosłych osób, szukających dla siebie stylowych inspiracji. Jeżeli mielibyśmy się pokusić o scharakteryzowanie tego stylu w kilku słowach, to prawdopodobnie należałoby powiedzieć, że jest to spotkanie dwóch sprzecznych trendów: pewnej nonszalancji i agresywności wyrazu (tak typowej dla rockowych strojów) z subtelnością oraz elegancją modowych wybiegów.

Przykładowe stylizacje – jak ubierać się w stylu glam rock?

Jednym z niezawodnych pomysłów na udaną stylizację damską, utrzymaną w tej stylistyce jest na przykład kurtka ramoneska połączona z jasną, swobodną, kobiecą bluzką. Do tego można założyć spodnie w stylu rockowym, czyli nieco poprzecierane dżinsy. Buty muszą być obowiązkowo czarne, najlepiej z wyraźnym zapięciem – tylko od naszych preferencji zależy, czy zdecydujemy się na wydatne klamry czy też suwak w niebanalnym miejscu.

Jeżeli chcemy ubierać się w tego rodzaju rockowy outfit możemy śmiało decydować się na zestawienia kontrastujących z czernią skórzanej kurtki kolorów, takich jak mocna czerwień czy rzucająca się w oczy purpura. W tym celu można wykorzystać apaszkę lub szal.

Ważnym elementem, którego nie należy lekceważyć przy tworzeniu stylizacji glam rockowej jest odpowiednio dobrana torba. Zwykle utrzymana jest w czerni i wykonana ze skóry – często z licznymi metalowymi ozdobami, koniecznie srebrnymi.

Styl glam rockowy dla mężczyzn

A jak wygląda odpowiednia stylizacja w tym nurcie dla Panów? Podobnie, jak w przypadku wersji damskiej – skupia się na nietypowych zestawieniach, dużej obecności błyszczących elementów oraz tak dobranych dodatkach, by rzucały się w oczy.

W pierwszym odruchu łatwo można pomylić ubrania w stylu glam rock z outfitem punkowym. Jednak nic bardziej mylnego. Glam wywodzi się z zupełnie innej stylistyki muzycznej. Żaden szanujący się punkrockowiec nie byłby zainteresowany takimi uzupełnieniami swojego stroju, jak brokat czy cekiny – a te drobiazgi są bardzo popularne w stylu glamour.

Styl, na którym skupiliśmy się w naszym krótkim tekście, tak naprawdę nie zna słowa “nadmiar”. Może to prowadzić do wspomnianej na początku ekscentryczności. Jednak, w codziennych stylizacjach casualowych możemy śmiało czerpać z pomysłów, z jakimi wiąże się glam rockowy styl - nie musimy przecież niewolniczo naśladować celebrytów i trendsetterów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel