Bezpieczne zakupy

Blog

Francuski szyk w modzie - ubiór w stylu francuskim
2019-11-26

Francuski szyk w modzie - ubiór w stylu francuskim

Trudno wyobrazić sobie historię naszej cywilizacji bez Francji i roli, jaką w niej odegrała. Dotyczy to również naszego życia codziennego - mody, perfum oraz szeregu innych dodatków, powiązanych tradycyjnie z eleganckim outfitem. Francuzi kochają prostotę, elegancję bez nadmiaru ozdób oraz staranny dobór markowych dodatków. Warto wiedzieć, że czymś niedopuszczalnym w pojęciu typowego Francuza jest noszenie w widocznym miejscu logo marki odzieżowej, którą mamy aktualnie na sobie. Jest to duży nietakt - afiszowanie się z bogactwem jest uważane za brak dobrych manier.

Francuski styl w modzie - pozory mogą mylić…

Jak do sztuki ubierania się podchodzą Francuzi? Nawet, jeżeli wydaje nam się, że obserwujemy kogoś, kto ubrał się nieco nonszalancko, nie dajmy się nabrać – bardzo często właśnie lekko niedbały wygląd może być najbardziej wystudiowaną stylizacją.

Francuskie podejście do mody to między innymi przedkładanie jakości ponad ilość. Lepiej mieć nieco mniej ubrań w szafie, natomiast – niech będą to rzeczy nieco droższe i uszyte starannie, z dobrej jakości materiałów.

Uniwersalna podstawa francuskiego szyku

Francuski szyk to bardzo często bazowanie na klasycznych elementach stroju, utrzymanych w prostym, uniwersalnym stylu – których pełny odbiór można modyfikować, stosując zestawienia z różnych rejestrów kolorystycznych. Ta sama bluzka lub sukienka może całkowicie inaczej prezentować się w zestawieniu z innym płaszczem lub nawet apaszką.

Jakie rzeczy znajdują się przeważnie w szafie typowej Francuzki? Na pewno miejsce znajdzie tam prosta koszula w ulubionym odcieniu. Zaletą koszuli damskiej jest przede wszystkim ogromna uniwersalność – może służyć zarówno w bardziej oficjalnych sytuacjach, w zestawieniu z gustownym żakietem i spódnicą, jak i w roli całkiem casualowej części garderoby.

Co zwykle ma w szafie Francuzka?

Inną obowiązkową pozycją dla miłośniczki francuskiego stylu w ubiorze będzie klasyczna “mała czarna” sukienka. Popularyzatorką tego kroju był nie kto inny jak znana prawdopodobnie każdemu ikona francuskiej mody - Coco Chanel.

Często w szafie typowej Francuzki można też znaleźć często cienkie sweterki i rozpinane kardigany, jasne spodnie lub wygodne czółenka. Jeśli chodzi o okrycia wierzchnie wpisujące się we francuski styl w modzie to dobrym wyborem będą eleganckie płaszcze dwurzędowe.

Generalnie, mieszkańcy Francji preferują rozwiązania (nie tylko odzieżowe), które charakteryzuje pewna oszczędność formy i brak zbytniego ekscentryzmu.

Moda francuska w wydaniu męskim

Pewnym nawiązaniem do francuskiego stylu w modzie męskiej może być choćby fantazyjny szalik lub apaszka utrzymana w nieco bardziej wyrazistym kolorze niż te damskie. Koszula powinna być raczej w stonowanej kolorystyce, nierzucająca się w oczy, tak by łatwo było dobrać do niej inne części stroju.

Marynarki męskie nosi się w palecie kolorystycznej, która koresponduje z aktualną porą roku. Latem dominują, rzecz jasna, białe i delikatnie rozjaśnione pastelowe odcienie. Granatowa marynarka to sprawdzony sposób na różne okazje, również te bardziej oficjalne, o ile połączy się ją z wyjściowym obuwiem oraz bardziej eleganckimi spodniami.

Wygoda a francuski styl ubioru

Francuzi przywiązują wagę nie tylko do tego, by strój był elegancki i uniwersalny - dążą zwykle również do tego, by był także wygodny. Ubranie, w którym źle się czujesz, w którym ciężko ci jest czuć się swobodnie najprawdopodobniej nie jest odpowiednie dla Ciebie. Swoboda, w połączeniu ze świadomością, że wygląda się dobrze daje przyjemne poczucie pewności siebie, co wpływa również na naturalność sposobu bycia.

Francuski sposób ubierania się jest wbrew pozorom dosyć wymagający. Trzeba przede wszystkim mieć dobrze wyrobiony smak i wiedzieć w czym nam najbardziej do twarzy (nie oznacza to jednak jakiegoś nieosiągalnego ideału). Niezależnie od tego, czy uznamy francuski styl za coś właśnie dla nas, warto mieć przynajmniej podstawowe pojęcie, na czym on polega.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel