Bezpieczne zakupy

Blog

Łączenie kolorów
2017-09-19

Łączenie kolorów

Moda nieodłącznie wiąże się z kolorami. Na ulicach polskich miast dominują raczej stonowane barwy, bezpieczne połączenia albo jednobarwne zestawy - szczególnie dotyczy to męskich stylizacji. Być może wynika to z braku umiejętności łączenia kolorów ubrań - a wbrew pozorom z takim talentem nie trzeba się urodzić, można się tego bardzo szybko nauczyć. W jaki sposób odmienić kolorystykę naszych outfitów i o czym powinniśmy pamiętać dobierając kolory ubrań?

Oczywiście na początku warto spróbować zdiagnozować, gdzie leży problem. Jeśli po prostu dobrze się czujesz w czerni, czy w stonowanych stylizacjach, to nie ma większego sensu na siłę wciskać się w kolorowe ciuchy. Jednak w przypadku, gdy problem leży w braku umiejętności dopasowania do siebie kolorów - warto nauczyć się podstawowych zasad i zacząć je wprowadzać podczas komponowania codziennego outfitu.

Im mniej, tym lepiej. Moda rządzi się swoimi prawami. Jedną z żelaznych zasad jest tak zwana reguła 3 kolorów - nie łączymy ze sobą więcej niż trzech barw w jednej stylizacji. Oczywiście dopuszczalne są pewne odstępstwa, jednak zastosowanie (zwłaszcza nieumiejętne) większej ilość kolorów w stroju jest przytłaczające, pstrokate i odwraca uwagę od nas samych - wszyscy skupiają się na tym, co mamy na sobie. Sama Coco Chanel mawiała, że nadmiar kolorów odbiera całą oryginalność. Nie oznacza to jednak, że należy ubierać się monochromatycznie. O ile nadmiar kolorów to błąd, to używając odcieni tej samej barwy możemy sobie pozwolić na dużo więcej. Liczba tonów danego kolorów w stylizacji jest nieograniczona – to bezpieczny sposób, by wyglądać stylowo i oryginalnie.

Koło barw - profesjonalna pomoc. Najprostszym i najlepszym doradcą w dobieraniu kolorów jest tzw. koło kolorów. Podstawowe koło barw podzielone jest na 12 części - 12 podstawowych kolorów ułożonych w ściśle określonej kolejności. Trzy z nich to tzw. kolory wiodące: żółty, czerwony i niebieski - w wyniku ich zmieszania powstały pozostałe kolory. Często można natknąć się również na koła 24-segmentowe, jednak na początek lepiej korzystać z 12-częściowego. Najważniejsze zasady korzystania z koła to: pasują do siebie kolory bezpośrednio ze sobą sąsiadujące oraz te leżące naprzeciw siebie. Banalnie proste. I gwarantuje zawsze trafioną kombinację w stylizacji.

Jak dobierać kolory za pomocą koła barw? Najprościej dobierać kolory ubrań według zasady komplementarności, czyli wybierać tzw. kolory uzupełniające. Znajdują się one po przeciwległych stronach koła barw - wybieramy zatem niebieski z pomarańczowym lub też fioletowy i żółty. Kolejny skuteczny sposób to zestawienia analogiczne, czyli łączenie ze sobą kolorów leżących obok siebie na kole barw. W tym przypadku łączymy ze sobą barwy o podobnych tonach - ciepłe z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Istnieje też nieco trudniejsza kombinacja - można tworzyć swoje stylizacje w oparciu o triadę kolorów, to znaczy wykorzystując co piąty kolor z palety koła barw - na przykład fioletowy, pomarańczowy i zielony.

Poniżej kilka niezawodnych połączeń kolorystycznych, w których na pewno będziesz wyglądać stylowo:

  • fioletowy idealnie komponuje się z granatem, bielą, beżem i szarościami
  • czerwony najlepiej zestawiać z granatem, białym i czarnym
  • zielenie pasują do brązów, granatu i wszelkich szarości
  • żółty wygląda najlepiej w towarzystwie beżów i szarości
  • biały i czarny można łączyć praktycznie z każdym kolorem
W trakcie tworzenia stylizacji warto dobierać kolory ubrań w taki sposób, by jaśniejszy znajdował się bliżej twarzy, zaś ciemniejsze barwy jak najdalej od niej - większość polskich mężczyzn wygląda korzystniej w jasnych kolorach, gdyż bardzo dobrze zgrywają się z typem urody dominującym na terenie naszego kraju.

Łączenie kolorów to sztuka dość trudna i wymagająca odpowiedniego przygotowania. Jednak stosując się do tych kilku powyższych zasad każdy mężczyzna jest w stanie samodzielnie stworzyć stylowy outfit.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel