Bezpieczne zakupy

Blog

Welur – co to za materiał? Jak prać i czyścić welurowe bluzy i dresy?
2021-01-05

Welur – co to za materiał? Jak prać i czyścić welurowe bluzy i dresy?

Panie pokochały welur przynajmniej z kilku powodów. Ubrania z tej pluszowej tkaniny prezentują się modnie i stylowo – niezależnie od tego, czy mowa o stroju do biura, czy na spacer. Są bardzo uniwersalne i sprawdzają się w różnych stylizacjach. Przeczytaj, czym wyróżnia się welur oraz jak dbać o welurowe dresy, aby wyglądały jak nowe.

Welur – co to jest?

Welur i aksamit – te dwa rodzaje materiałów zaliczamy do grupy określanej jako plusz. Welur jest cieńszy od aksamitu i zazwyczaj ma krótszy, gładszy włos. Mimo to oba określenia bywają stosowane zamiennie.

To tkanina dwuwarstwowa, złożona z podłoża i gęstego „runa” z nitek. Jest miękka, przyjemna i pluszowa w dotyku, dlatego wytwarza się z niej m. in. przedmioty codziennego użytku, jak koce, poszewki na poduszki czy zasłony. Welur we wnętrzach wykorzystuje się również do tapicerowania mebli, np. puf czy krzeseł. Oczywiście powszechnie używa się go też w branży odzieżowej. Welurowy dres lub welurowe sukienki to świetne rozwiązanie na chłodniejsze dni.

Welur – charakterystyka

Pierwszym kryterium podziału tkanin welurowych jest skład. Oryginalny welur to materiał jedwabny, jednak producenci coraz chętniej sięgają po przystępne cenowo welury poliestrowe oraz bawełniane. Można je pogrupować także z uwagi na fakturę: na tkaninę gładką oraz kreszowaną (czyli gniecioną, sprasowaną w wysokiej temperaturze). Poza tym dostępne są materiały jednolite oraz we wzory.

Komplet welurowy czy sukienka, czyli co szyje się z weluru?

Rekordy popularności biją welurowe bluzy i spodnie dresowe, a nawet całe zestawy. Taki outfit jak np. komplet dresowy JERINO, sprawdzi się nie tylko na spacer czy na zakupy, ale i do kina czy na spotkanie z przyjaciółką. Jest wygodny, uniwersalny i bardzo stylowy. Elementem garderoby, który powinien znaleźć się w każdej szafie, są na pewno welurowe spodnie dresowe. Jeżeli szukasz czegoś, co dobrze wygląda zarówno w połączeniu ze sportową górą, jak i żakietem, wypróbuj spodnie dresowe MILU, np. w bordowym kolorze, z charakterystycznymi paskami po bokach.

W mniej casualowych stylizacjach dobrze wypada sukienka welurowa, do której wystarczy nałożyć ramoneskę, oraz spódnice z weluru. Jeśli chcesz wyglądać elegancko, postaw na welurową marynarkę. Pamiętaj jednak, aby nie łączyć zbyt wielu elementów z weluru, chyba że kupiłaś je w komplecie.

Jak czyścić welur?

Welur jest dość wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację. Na szczęście wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby utrzymać materiał w dobrym stanie i maksymalnie wydłużyć trwałość ubrań.

  • Jak prać welur? Ręcznie lub w pralce na najdelikatniejszym trybie. Kluczowa jest temperatura – maksymalnie 30°C. Używaj płynu do delikatnych tkanin. Pierz ubrania wywinięte na lewą stronę.
  • Tego typu materiałów nie należy mocno wyciskać, a jedynie nieznacznie odcisnąć z wody. Strzepnij je i powieś na wieszaku lub suszarce, aby uniknąć zagnieceń. Widoczne zagniecenia rozprostujesz, szczotkując lekko wilgotny welur pod włos.
  • Widoczne zagniecenia rozprostujesz, szczotkując lekko wilgotny welur pod włos. Użyj do tego szczotki do ubrań.
  • Spodnie welurowe czy welurowe sukienki należy prasować na najniższą temperaturę, maksymalnie 110°C, wywinięte na lewą stronę. Sprawdzają się do tego szczególnie żelazka parowe lub generatory pary. Jeśli używasz tradycyjnego żelazka, staraj się nie dociskać zbyt mocno stopki do tkaniny.
  • Ubrania welurowe najlepiej przechowywać na wieszakach. Nie składaj ich i nie układaj pod innymi ubraniami, inaczej pojawią się zagniecenia.

Welurowe ubrania wymagają nieco uwagi, jednak odwdzięczą Ci się nienagannym wyglądem. Poświęć chwilę na prawidłową pielęgnację tego materiału, aby welurowe spodnie, komplety czy sukienki mogły Ci służyć przynajmniej przez kilka sezonów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel