Bezpieczne zakupy

Blog

Ubrania zafarbowane w praniu – jak je odbarwić i uratować?
2020-12-22

Ubrania zafarbowane w praniu – jak je odbarwić i uratować?

Nieestetyczne przebarwienie, brzydko wyglądająca plama, smugi w niezidentyfikowanym kolorze? Na pewno zdarzyło Ci się wyciągnąć z pralki zafarbowane ubrania. Na szczęście da się je uratować! Poznaj domowe sposoby oraz metody stosowane przez profesjonalistów, dzięki którym przywrócisz odzieży idealny wygląd. Oto kilka sprawdzonych trików na skuteczne odbarwianie tkanin.

Jak odplamić zafarbowane ubrania w praniu? Domowe sposoby

Zanim sięgniesz po mocniejsze detergenty, wypróbuj „babcine” metody na zafarbowane ubrania. Ocet, sok z cytryny, soda – to tylko kilka z nich. Warto je przetestować, tym bardziej, jeśli unikasz stosowania chemii.

  • Sok z cytryny – okazuje się, że ten naturalny specyfik ma właściwości wybielające. Dlatego też zaleca się, aby po gotowaniu wetrzeć sok w dłonie – usunie nieprzyjemne zapachy oraz zabarwienia od buraka czy jagód. Podobnie działa na tkaninie. Polej sokiem np. białe ubranie zafarbowane na różowo i odczekaj kilka godzin, a na pewno zauważysz różnicę.
  • Soda oczyszczona – trudno o drugi tak wszechstronny produkt w domu jak soda! Zafarbowane ubranie zyska dzięki niej drugie życie. Możesz nałożyć papkę z wody i sody na plamę lub dosypać trochę sody do prania. Jeśli nie masz sody, użyj proszku do pieczenia.
  • Ocet – wybiela, dlatego często używa się go do sprzątania, np. szorowania płytek. Dodaj go do wody, w której moczy się zafarbowane pranie – to może się udać! Optymalne proporcje to pół szklanki octu spirytusowego na litr wody.
  • Skorupki jaj – to nie żart! Skorupki mają delikatne właściwości wybielające, dlatego na pewno nie zniszczą tkaniny. Wypróbuj tę metodę: najpierw wymocz ubranie w wodzie ze skorupkami, następnie włóż je do pralki. Oczywiście nie należy wsypywać ich bezpośrednio do bębna. Czyste skorupki wkłada się do woreczka, lnianego, muślinowego lub po prostu takiego do prania bielizny.
  • Liście laurowe – nie każdy wie o ich działaniu odplamiającym. Wywar z liści laurowych pomoże wywabić zabarwienie, dzięki czemu ubranie będzie jak nowe. Wystarczy włożyć zafarbowany element garderoby do miski z ostudzonym wywarem.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na zafarbowane ubranie są raczej łagodne. Nie ma tu agresywnych substancji wybielających, dlatego, aby uzyskać oczekiwany efekt, najlepiej moczyć tkaninę z dodatkiem danego specyfiku przynajmniej kilka godzin.

Jak odbarwić zafarbowane ubranie? Profesjonalne preparaty

Jeśli naturalne metody zawiodły lub zastanawiasz się, jak uratować zafarbowane ubrania raz a dobrze, sięgnij po specjalne odbarwiacze. Kieruj się instrukcją na opakowaniu detergentu. Niektóre z nich nakłada się bezpośrednio na plamę, inne dodaje się do wody podczas moczenia lub stosuje podczas prania. Odbarwiacze niszczą pigmenty barwnika i przywracają ubraniom oryginalny kolor. Nie używaj więcej płynu, niż jest to wskazane. W przypadku zbyt dużego stężenia może dojść do trwałego wybarwienia się tkaniny!

Zastosowanie znajdują też profesjonalne odplamiacze. Należy używać ich z umiarem, ponieważ nadużywane mogą zniszczyć tkaninę, sprawić, że ulegnie przebarwieniom lub wyblaknie.

Jak zapobiegać zafarbowaniu ubrań?

Najlepiej przeciwdziałać i po prostu nie dopuszczać do zafarbowania ubrań. Dobrym rozwiązaniem są specjalne chusteczki, które wrzuca się do prania, a które „łapią” barwnik, zanim wniknie w jaśniejszą tkaninę. Poza tym zaleca się moczyć nowe ubrania – jeszcze przed pierwszym praniem – w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Ocet ma utrwalać barwnik, dzięki czemu nie puszcza farby.

Uporczywe smugi? Zafarbowany kołnierzyk? Zanim zdecydujesz się wyrzucić ubranie, najpierw spróbuj pozbyć się plamy. W końcu nic nie tracisz, prawda?

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel