Bezpieczne zakupy

Blog

Rozmiary kurtek męskich i damskich - jak dobrać odpowiedni rozmiar?
2019-10-08

Rozmiary kurtek męskich i damskich - jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Gdy ubranie dobrze na nas leży, mamy podwójną satysfakcję. Po pierwsze – znakomicie się czujemy w dopasowanej garderobie. Po drugie – cieszy nas świadomość, że robimy pozytywne wrażenie swoim strojem i wyglądem. Jednak odpowiedni dobór rozmiaru bardzo często nie jest taki oczywisty i prosty. Wie o tym każdy, kto kupił kiedyś ubranie bez przymierzania, kierując się jedynie wskazówką rozmiaru na metce. Oznaczenia „L”, „M”, „S” mogą być nieco mylące, gdyż w wielu krajach punktem odniesienia są inne kryteria. Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar by nie musieć zwracać zakupionych produktów? W tym krótkim tekście skupimy się na sztuce wyboru odpowiedniego rozmiaru kurtki.

Co kraj to… rozmiarówka

Często bywa tak, że dwie części garderoby pochodzące od różnych producentów, oznaczone tym samym rozmiarem mają w rzeczywistości zupełnie różne wymiary. Skąd się to bierze? Wynika to z faktu, że w różnych firmach odzieżowych stosuje się różne rozmiarówki. Nie istnieje żadna odgórna standaryzacja rozmiarów ubrań. Często znaczenie ma kraj pochodzenia producenta. Na przykład francuska odzież uchodzi powszechnie za szytą na bardzo szczupłe osoby. Tak więc francuskie oznaczenie M będzie znacznie mniejsze niż – dajmy na to – włoskie. Inaczej zachowują się polscy producenci – tutaj nie ma już takiego dyktatu możliwie drobnej sylwetki.

Rozmiary kurtek - po pierwsze: centymetr do ręki!

Problem wieloznaczności rozmiaru jest szczególnie dotkliwy, gdy robimy zakupy przez internet. Jak dobrze poradzić sobie z tym zadaniem, gdy kupujemy kurtkę męską lub damską? Po pierwsze: centymetr do ręki! Zmierz się dokładnie. Najważniejszym wymiarem jest zawsze wzrost. Następnie zmierz się w ramionach. Nie zapomnij o sprawdzeniu, jaką długość mają Twoje ręce. Na koniec ustal, ile masz w biodrach i w pasie. Profesjonalnie prowadzone sklepy online z odzieżą zawsze informują dokładnie, jak przedstawia się rozmiarówka, stosowana przez ich dostawców. Mając przed sobą tabelę rozmiarów danego sklepu oraz wiedzę, jak prezentują się Twoje wymiary – bez większego problemu powinnaś poradzić sobie prawidłowo z wyborem odpowiednio leżącej garderoby.

Kupujemy kurtkę w odpowiednim rozmiarze

Kurtka to ważna część garderoby – przede wszystkim dlatego, że jej zakup wiąże się z większym wydatkiem, na który nie decydujemy się tak często jak w przypadku bluzek, spódnic czy bielizny. Kupując ją przez internet, miej na uwadze, że do swoich wymiarów musisz dodać też kilka centymetrów, jakie będzie zajmować sweter lub inna ciepła odzież, jaką będziesz nosić pod kurtką.

Jeżeli masz pewne wahania przy wyborze odpowiedniej długości rękawa – zdecyduj się na wariant odrobinę dłuższy. Jeżeli po dostawie zamówionej kurtki okaże się, że rękaw trzeba nieco podwinąć – zrobisz to bez problemu. Jeżeli natomiast będzie zbyt krótki – będziesz w kłopotliwej sytuacji.

Warto wiedzieć, że sklepy online nie mierzą dokładnie każdej sztuki odzieży, która jest w magazynie. Mierzy się jedynie jeden egzemplarz z danego modelu. Dlatego, wiedz, że tolerancja podanej rozmiarówki może wahać się w granicach 1-2 cm. Warto mieć to na uwadze, i nie kupować zbyt ściśle dopasowanej odzieży. Jeżeli wahasz się między rozmiarem 38 a 40 – lepiej zdecydować się na większy model.

Dobrze leżąca kurtka nie musi być wcale trudna do kupienia, wystarczy, że będziesz pamiętać o prostych zasadach, podanych powyżej. Zakupy przez internet, mimo faktu, że są pewnym wyzwaniem przy pierwszej wizycie na stronie określonego sklepu, w miarę systematycznego korzystania – stają się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel