Bezpieczne zakupy

Blog

Odcienie stylu i elegancji - rodzaje płaszczy męskich
2019-01-15

Odcienie stylu i elegancji - rodzaje płaszczy męskich

Męski płaszcz to kwintesencja stylu i elegancji. Wbrew pozorom nie musi być on noszony tylko na specjalne okazje, wymagające formalnego stroju. Istnieje kilka rodzajów płaszczy, które z powodzeniem można dopasować do codziennych stylizacji. Wiele z nich ma uniwersalny i ponadczasowy krój, który posłuży nam przez bardzo długi czas. Z jakimi modelami można spotkać się w sklepach?

Płaszcze długie

Długie modele sięgające za kolano, a nawet do kostek są dedykowane bardzo wysokim panom. Jednocześnie są one bardzo charakterystyczne i z pewnością przyciągną spojrzenia nie tylko płci przeciwnej. Doskonale sprawdzą się w połączeniu z ciepłym i grubym golfem oraz dopasowanymi i zwężanymi spodniami. Niestety muszą z nich zrezygnować niskie osoby oraz o średnim wzroście, gdyż tego rodzaju płaszcz optycznie skróci ich sylwetkę.

Dyplomatka (Chesterfield)

To najbardziej elegancki model okryć wierzchnich, który z powodzeniem można łączyć z garniturem. Sprawdzi się on także w zestawieniu z jeansami i chinosami, o ile zadbamy o ich większą formalność, czyli brak przetarć, dziur i dodatkowych ozdobników. Dyplomatki występują w formie jednorzędowej i dwurzędowej, najczęściej sięgają do kolan lub połowy uda. Najpopularniejsze kolory to granat oraz grafit. Tego typu modele są dobrze dopasowane i lekko taliowane. Są polecane niskim panom, gdyż nie skracają sylwetki. Dyplomatka przeznaczona na okres zimowy jest dodatkowo ocieplana.

Płaszcz z kapturem

Stanowi poniekąd połączenie płaszcza z kurtką, zachowując cechy i właściwości obydwu części garderoby. Materiał może być bardziej śliski, zapewniając lepszą ochronę przed deszczem i śniegiem. Płaszcz z kapturem stanowi kompromis pomiędzy elegancją a luźnym stylem. W przeciwieństwie do tradycyjnych płaszczów, jest zapinany na zamek, nie na guziki. Wiele modeli jest dostępnych w opcji z odpinanym kapturem, który można zdjąć gdy nie będziemy potrzebować dodatkowej ochrony. Ich długość sięga zazwyczaj do połowy uda, więc z powodzeniem mogą być noszone nawet przez niskich panów.

Bosmanka

Dawniej noszone głównie przez marynarzy, dziś cieszą się sporą popularnością nie tylko w tych kręgach. Bosmanka również stanowi połączenie płaszcza i kurtki. Wyróżnia się dwurzędowymi guzikami i grubym materiałem. Wysoki kołnierz można postawić podczas silnego wiatru, a ręce schować w skośnych kieszeniach. Tego typu modele sięgają lekko za biodra i mają dosyć luźny charakter.

Płaszcz kamelowy

Wprawdzie nie jest to osobny rodzaj płaszcza, jednak zasługuje na wyróżnienie ze względu na swoją popularność i ponadczasowy charakter. Płaszcz kamelowy może występować w różnych formach – jako dyplomatka, długi płaszcz czy typu ulster. Nadaje się do łączenia zarówno eleganckich, jak i luźnych stylizacji. Jasny kolor rzuca się w oczy i wyróżnia nas z tłumu. Doskonale prezentuje się w połączeniu z granatem, zielenią czy niebieskim. Nie powinien być zestawiany z jasnymi odcieniami.

Płaszcz typu ulster

Jego krój wydaje się być zbliżony do dyplomatki, elementem wyróżniającym jest jednak szeroki pas, znajdujący się z tyłu. Ulster charakteryzuje się również szerokimi klapami, dużym kołnierzem i wywijanymi mankietami. Dawniej o bardzo długim kroju, dziś długością sięgają najczęściej przed kolano.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel